Namaz vakit ve rekatları

Rahman ve Rahîm olan Allah adıyla

  Yüce Allah (c.c.) İsrâ suresinin 78 ci ayetinde Namaz vakitlerini şöyle beyan etmektedir. Güneşin zevalinden (öğle vaktinde Batı’ya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir.

     Bu âyette, “güneşin zevali”, öğle ve ikindi namazlarının, “gecenin karanlığı” da akşam ve yatsı namazlarının vaktine işaret etmektedir. “Fecr” kelimesi ise sabah namazının vaktini belirtmektedir.   Tefsir bilginlerinin ifadesine göre sabah namazının şahitli oluşu, gece ve gündüz meleklerinin bu namazın kılınışında hazır bulunmaları demektir.

     Sabah Namazının kılınış vakti güneşin doğuş saatine göre ayarlanır, takvimlerde güneş saatinden   40 dakika öncesinden başlar, güneşin doğuşuna 10 dakika kalana dek kılınır.Uyunur zamanında eda   edilemez ise, güneş doğduktan 40 dakika sonrasından itibaren sünneti ile  kazası eda edilebilir, taki   öğle namazına 60 dakika kalana dek.

     Diğer vakitlerin saatleri takvimlerde belirtilmiştir, bu belirtilen zamanlardan, birdahaki namaz vaktine kadar olan kısımlarda eda edilebilir yatsı ve vitir namazları ise sahur vaktinine kadardır. Fakat en uygun olanı, vaktin başlangıç zamanıdır,dikkat edilmesi gereken bir hususda vakti girmeden namaz kılmamak ezan okumamakdır. Çünkü namaz, mü’minlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır. Nisa 103 Ayetine riayet edilmelidir, zamanında namazları eda etmek gerekir, bolca sevap alabilmek için.

     Birde Namaz kılmanın münasip olmayan kerahat vakitleri vardır, bu vakitler şunlardır, sabah Güneşin doğuşu ve batışı zamanlardır, birde öğle vakti Güneşin zeval vakti tam herşeyin gölgesinin altında olduğu zamandan, kendi boyunu aşıncaya kadar, yani öğle namazının vaktine kadar, kerahat zamanıdır.

Ayetteki sıraya göre Namazların rekatlarını görelim.

Öğle Namazı

4   Rekat Nafile Namaz, (Sünnet'i  müekked, Rasulüllah'ın sav. devamlı kıldığı nafile namazlar)

4   Rekat Farz,  mutlaka zamanında edsı gerekir

2   Rekat Nafile Namaz, (Sünnet'i gayri müekked, Rasulüllah'ın sav. bazan kıldığı namazlar)

**********************

İkindi Namazı

4  Rekat Nafile Namaz,  (gayri müekked)

4  Rekat Farz,  mutlaka zamanında edsı gerekir

*************************

Akşam Namazı

3   Rekat Farz,  mutlaka zamanında edsı gerekir

2  Rekat Nafile Namaz, (gayri müekked)

**************************

Yatsı Namazı

4   Rekat Nafile Namaz, (gayri müekked)

4   Rekat Farz,  mutlaka zamanında edsı gerekir

2   Rekat Nafile Namaz, (gayri müekked)

Vitir Namazı

3   Rekat Vacib,  mutlaka zamanında edsı gerekir

**************************

Sabah Namazı

2   Rekat  Nafile Namaz,  (müekked)

2   Rekat Farz, mutlaka zamanında edsı gerekir

******************************

     Farz, Vacib, Sünnet, müekked, gayri müekked isimleri İlmihah sayfamızda sağ yanda açıklanmıştır.

Açıklama: Farz ve vaciblerin muhakkak zamanında eda edilmesi şarttır, Sünnet diye bildiğiğmiz namazlar  ise nafile Namazlardır, kılınmassa azaba layık olunmaz, kılınırsa çok büyük mükafatı vardır, hasta ve çok yorgunluk hallerinde yolculukda terk edilebilir kazası gerekmez.

   Nafile: Allah'ın farzlarının dışında işlenen O'nun rızasını kazanmak için yapılan ibadet ve eylemlerdir.

 

Muhammet Ç.